Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
DBCalc - bezpośrednia praca z bazami SQL

2013-04-16

Arkusze kalkulacyjne zapisywane w bazie danych zamiast do plików lokalnych XLS, mają dodatkową możliwość obsługi i wykonywania skojarzonych zapytań SQL. Po załadowaniu arkusza z bazy, w zakładce Plik aktywny jest przycisk SQL.

Wykonanie tej opcji spowoduje otwarcie nowego okna „SQL” z dodatkowymi parametrami konfiguracyjnymi. W polu „Adres komórki” podajemy komórkę arkusza, która będzie adresem początkowym załadowanej tabeli z bazy SQL. Możemy podać tylko adres np. „A3” lub adres z nazwą arkusza np. „Arkusz2!A1”. W drugim przypadku dane zostaną skopiowane do „Arkusza2” począwszy od komórki „A1”.

Program pamięta wszystkie ustawienia zapytania SQL i używa ich automatycznie po załadowaniu arkusza. Dzięki temu załadowany dokument będzie zawierał zawsze aktualne dane. Dodatkowo dane są odświeżane po wykonaniu funkcji Menu/Dane/Oblicz.

Wyrażenie SQL definiujemy za pomocą wizualnego kreatora zapytań SQL.

Widok Arkusza z załadowanymi danymi. Okno SQL zostało zadokowane w dodatkowej zakładce dolnej części głównego okna aplikacji.

Domyślnie okno SQL nie jest aktywowane. Użytkownik otwiera arkusz, który w tle automatycznie wykonuje SQL i ładuje dane zgodnie ze zdefiniowanymi parametrami konfiguracyjnymi. Użytkownik nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności, nawet nie musi wiedzieć że dane są ładowane z bazy SQL.