Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Sz@rk FK - automatyczne korekty kosztów niezapłaconych wydatków zaliczonych do KUP

2013-04-23

Od początku roku 2013 ustawodawca wprowadził nowe zasady dotyczące obowiązkowych korekt kosztów do niezapłaconych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu (w skrócie KUP).

Szczegółowe zasady naliczania korekt kosztów dostępne są na stronach MF, poniżej ujęte zostały najważniejsze zasady:

  • Ostateczny termin zapłaty za wydatek zaliczony do KUP to 30 dni od wyznaczonego terminu zapłaty na fakturze lub umowie - gdy termin ten nie przekracza 60 dni, lub 90 dni od daty zaliczenia wydatku do KUP jeśli termin zapłaty ustalony przez sprzedawcęjest większy niż 60 dni.
  • Jeśli w wyznaczonym terminie (w Sz@rk FK termin ten jest opisany jako „data wymagalności zapłaty”) zobowiązanie nie będzie w całości uregulowane, konieczne będzie wykonanie korekty kosztów w miesiącu w którym minęła data wymagalności zapłaty.
  • Jeśli zobowiązanie zostało zapłacone częściowo przed terminem, korekta kosztów powinna być wyliczona proporcjonalnie w odniesieniu do niezapłaconej części.
  • Jeśli po wystawieniu korekty kosztów, zobowiązanie zostanie zapłacone w późniejszym czasie (częściowo lub całkowicie) podatnik może ponownie zaliczyć zapłaconą część wydatku do KUP.

Realizacja wymienionych powyżej wymagań została w systemie Sz@rk zrealizowana w sposób maksymalnie zautomatyzowany, tak aby zdjąć z użytkowników konieczność ręcznego monitorowania terminów i wyliczania tych korekt.

Funkcje realizujące nowe wymagania dotyczące korekt kosztów i VAT zostały zgrupowane w podmenu „Korekty”.

Cały dokument dostępny w formacie PDF pod adresem:

http://tgsoft.pl/pdf/FK_2013_Korekty_kosztow.pdf