Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Sz@rk.IOS - mobilne analizy i raporty on-line

2014-06-06

W dwóch poprzednich artykułach opisano opcje zdalnego przeglądania dokumentów firmowych za pomocą mobilnych urządzeń Apple (iPhone i iPad). Pracownik będący poza firmą lub poza stałym miejscem pracy, ale w zasięgu wewnętrznej sieci Wi-Fi, ma dostęp do statycznych dokumentów biurowych swojej firmy. To duża wygoda i swoboda w dysponowaniu firmowymi zasobami bez potrzeby przesyłania ich w wiadomościach e-mail. Dokumenty dostępne są na każde żądanie, zawsze w aktualnej wersji.

Analizy i raporty wykonywane w Excel są wygodne i często stosowane w firmach. Dostęp do takich plików z urządzeń mobilnych jest dodatkowym atutem. Jednak w arkuszach są dane, które już w trakcie zapisu arkusza kalkulacyjnego mogą być nieaktualne. Otwieranie takich plików po kilku dniach bez aktualizacji i ponownego zapisu z pewnością nie da nam aktualnego stanu naszej firmy.

Aby usprawnić proces dostępu do najświeższych informacji, które zapisane są w bazach danych naszej firmy, przygotowaliśmy metodę zdalnych raportów wykonywanych bezpośrednio w firmie i wyświetlanych w urządzeniach mobilnych. Każde żądanie przedstawienia raportu (analizy) sprowadza się do wykonania nowych obliczeń na aktualnych danych bezpośrednio w firmie za pomocą Sz@rk.NET Server, który zlokalizowany jest wewnątrz naszej firmy. Serwer aplikacji kompresuje i szyfruje dane, które następnie przesyła do mobilnych urządzeń za pomocą binarnego protokołu. Całość wykonywana jest automatycznie przez aplikację po stronie klienta i serwera w firmie. Użytkownik wybiera tylko określoną opcję w swoim smartfonie lub tablecie.

W programie Sz@rk Biznes tworzymy raporty w opcji Sz@rk/Fast Report.

W polu Typ można wskazać „Zewnętrzna Baza SQL”. Wtedy raport może mieć dostęp do innych baz MS SQL Server lub innych instancji oraz innych serwerów SQL. Ich obsługę zapewnią nam sterowniki Ole DB i ODBC.


Widok listy raportów wyświetlonej w iPhone. Układ sekcji (kategorii) i opisów jest identyczny ze strukturą zdefiniowaną w programie Biznes.

Poniżej przedstawimy efekt działania przykładowego raportu, który zawiera tabelaryczny układ pobranych danych z serwera SQL, następnie podsumowanie sprzedaży wg kontrahentów i lat w formie tabeli przestawnej. Na końcu graficzna prezentacja obliczeń za pomocą wykresów słupkowych i kołowych. Całość wykonana jest za pomocą jednego projektu, a wymienione wyżej wyniki przedstawione są na kolejnych stronach raportu, otwieranego bezpośrednio na iPhone.


Lista danych w formie tabeli.


Tabela przestawna.Podsumowanie obliczeń za pomocą wykresów graficznych.


Mobilna aplikacja Sz@rk.IOS może być uruchamiana w przenośnych urządzeniach Apple (iPhone, iPad). Jest doskonałym rozwiązaniem dla firm i pracowników potrzebujących dostępu do najbardziej aktualnych danych bezpośrednio ze swoich urządzeń mobilnych. Nawet jeżeli nie ma potrzeby korzystania z takiej technologii poza firmą, to z pewnością będzie mile widziana wewnątrz firmy i wewnętrznej sieci Wi-Fi.


Ten sam raport otwierany za pomocą iPad daje nam większy komfort pracy przez większą rozdzielczość ekranu.


Ostatnia strona z wykresami przedstawiona za pomocą iPad.