Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Shoper.pl - aktualizacja kartotek za pomocą API i arkusza kalkulacyjnego. Część 1.

2014-09-26

Sz@rk Biznes posiada wbudowany profesjonalny arkusz kalkulacyjny obsługujący pliki Excel. Standardowo jest on zgodny z popularnym arkuszem Microsoft, ma jednak dodatkową funkcjonalność, która umożliwia dodawanie własnych rozszerzeń za pomocą zintegrowanego API C#.

Funkcje rozszerzające można zdefiniować w Menu/Plik/Developer.


W otwartej zakładce Extensions można dodawać własne panele lub przyciski Menu. Na zdjęciu dodano nową sekcję [Ribbon page] do Menu programu.


Zmieniamy automatycznie wygenerowaną nazwę na własną: Shoper.pl


Dodajemy nową grupę przycisków [Sklep], a następnie przycisk [Kartoteki]. Po dodaniu nowych elementów używamy przycisku [Edycja] do zmiany domyślnych nazw.


Dla nowego przycisku możemy zdefiniować własną obsługę akcji korzystając z Sz@rk Designer


W oknie Edytora dodajemy własne elementy (kontrolki), np. tekst i przycisk


W zakładce [C# Code] dodajemy procedurę obsługi przycisku. Na początek będzie to tylko kod do zamknięcia okna.

Utworzony projekt zapisujemy do pliku .\DATA\Extensions.bin. Plik o takiej nazwie ładowany jest automatycznie po starcie Arkusza Kalkulacyjnego, po załadowaniu arkusza przyciski będą dostępne bez ręcznego ładowania projektu rozszerzeń.


Naciśnięcie przycisku [Kartoteki] w zakładce Shoper.pl otwiera nowe okno, które użytkownik aplikacji sam zdefiniował za pomocą wbudowanych w programie narzędzi!

W drugiej części dokumentu zademonstrujemy kod C#, który umożliwi aktualizację kartotek sklepu Shoper.pl danymi z arkusza kalkulacyjnego.