Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Księga Express STD czy PRO - którą wersję wybrać

2015-04-21

W naszej ofercie od kilkunastu lat rozwijamy i aktualizujemy program Księga Express PRO. Od roku 2015 oferujemy drugą, równolegle rozwijaną wersję Księga Express STD. Program szczególnie polecamy użytkownikom bezpłatnej wersji STD 5.1.


Wygląd programów.


Obydwa programy można obsługiwać klawiaturą za pomocą szeregu zdefiniowanych klawiszy funkcyjnych, wykonujących typowe operacje. Opcje z Menu również dostępne są za pomocą kombinacji odpowiednich klawiszy.

W programie PRO zastosowano klasyczny interfejs użytkownika znany wszystkim od lat. Umożliwia pracę z wieloma oknami jednocześnie.

Wygląd głównego okna programu Księga Express PRO


Program STD został napisany od nowa z wykorzystaniem technologii .NET i zaawansowanych narzędzi do budowania aplikacji biznesowych. Interfejs użytkownika oparto na Menu w formie wstążki.


Wygląd głównego okna programu Księga Express STDProgram również umożliwia pracę z wieloma dokumentami jednocześnie, w których każde okno ma własny zestaw przycisków do obsługi swoich wewnętrznych funkcji.

Dlatego zalecamy pracę z ukrytą wstążką. Menu można odkryć lub ukryć za pomocą zaznaczonej strzałki. Do wyboru funkcji z Menu nie trzeba odkrywać Menu. Zostanie automatycznie otwarte, a następnie schowane po zatwierdzeniu określonej funkcji wybranej z Menu.

W programie można wybrać odpowiednią dla siebie skórkę zmieniając całkowicie wygląd aplikacji. Dostępnych jest kilkadziesiąt różnych wzorów, lista dostępna jest w Menu/Narzędzia/Skórki.Przykład, wygląd McSkinPrzykład, wygląd Office 2007 Pink.


Ze względu na zastosowaną technologię, Księga Express STD wymaga mocniejszego komputera i więcej pamięci RAM. Na starych i słabych komputerach lepiej i szybciej będzie pracował program w wersji PRO.

Program PRO pracuje w technologii 32 bit, program STD 32 bit lub 64 bit w zależności od zainstalowanego systemu Windows.


Baza danych.


Program PRO pracuje z bazą danych MS SQL Server Express i umożliwia pracę równoległą przez kilku użytkowników w sieci lokalnej. Licencja zezwala na pracę wielostanowiskową.

Program STD pracuje z wbudowaną bazą danych Firebird SQL. Umożliwia pracę tylko na jednym stanowisku bez pracy w sieci. Licencja zezwala jednak na instalowanie programu w komputerze stacjonarnym i np. laptopie. Taki styl pracy wymaga kopiowania danych pomiędzy komputerami bez możliwości pracy równoległej poprzez sieć lokalną.

Zastosowana baza Firebird nie wymaga oddzielnej instalacji i konfiguracji. Jest automatycznie instalowana wraz z programem, a użytkownik nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności w tym zakresie. Zatem z instalacją i uruchomieniem Księgi Express STD poradzi sobie każdy, nawet niedoświadczony użytkownik.

Program STD można łatwo przenosić na inny komputer wraz z danymi, jeżeli komputer spełnia wymagania, to uruchomi się nawet z pendrive.

Obydwie bazy danych są bezpłatne.


Funkcjonalność w zakresie księgowości.


Lista funkcji dostępna tylko w wersji PRO:

 • Płace, listy płac i eksport do Płatnika, PITy dla pracowników PIT4, PIT4R, PIT11, PIT40
 • Rejestry korekt niezapłaconych faktur i korekty PIT5 oraz VAT7 (tzw. "Złe długi")
 • Automatyczne księgowanie i bezpośrednia praca z modułami handlowymi Sz@rk
 • Ewidencja Ryczałtu
 • Ewidencja Środków Trwałych
 • Deklaracje i e-deklaracje VATUE
 • Lista przelewów, blankiety wpłat
 • Dodatkowe funkcje ułatwiające rozliczanie dla firm stosujących metodę kasową
 • Możliwość stosowania wielu raportów kasowych/bankowych na przestrzeni miesiąca/roku. (W wersji STD dla uproszczenia zastosowano bezpośrednie księgowanie dokumentów kasowych i bankowych)

Dodatkowe Narzędzia w wersji STD.


 • Arkusz Kalkulacyjny z obsługą plików XLS, XLSX
 • Edytor Tekstów z obsługą plików DOC, DOCX
 • Przeglądarka plików PDF
 • Bezpośredni import danych z wersji STD 5.1 (do wersji PRO można importować za pomocą dodatkowego zewnętrznego programu)
 • Generator Raportów posiada większe możliwości w zakresie tworzenia własnych raportów i analiz (opcja dla zaawansowanych)