Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Visual C# 2010 Express - dodajemy własny moduł Sz@rk

2011-05-21

Dokument dostępny w formacie PDF: http://programy.tgsoft.pl/dev/SzarkClient1.pdf

Microsoft Visual C# 2010 Express to bezpłatne środowisko dla programistów, które w zupełności wystarczy do budowania własnych rozszerzeń (programów) do Sz@rk. Nie musisz mieć żadnych dodatkowych komponentów, wystarczy że pobierzesz darmowe środowisko ze strony Microsoft.

Pomimo że artykuły dotyczące rozszerzeń poświęcone są dla programistów, to pierwszy dokument zaczniemy od początku. Być może zachęcimy zaawansowanych użytkowników do zainteresowania się programowaniem.

Programistom polecamy nasz Program Partnerski Sz@rk Developer.

Po uruchomieniu VC#, wybieramy z ekranu powitalnego opcję New Project...

W kolejnym oknie wybieramy Windows Forms Application, wpisujemy nazwę projektu SzarkClient1 i zatwierdzamy OK.

VC# założy nowe rozwiązanie (Solution) skonfigurowane dla .NET 4, które zmienimy na .NET 3.5. W tym celu rozwijamy drzewko Solution/SzarkClient1/References, prawym przyciskiem myszy otwieramy Menu na pozycji Microsoft.CSharp i kasujemy bibliotekę

Zapisujemy projekt w dowolnym katalogu. W naszym przypadku D:\VS2010

Ponownie otwieramy podręczne Menu, tym razem na gałęzi projektu SzarkClient1 i wybieramy opcję Properties

W zakładce właściwości aplikacji zmieniamy typ platformy na .NET Framework 3.5

Do katalogu d:\VS2010\SzarkClient1\bin\Debug\ należy rozpakować wszystkie pliki pobrane dla wersji DEMO Sz@rk Mobile http://programy.tgsoft.pl/SzarkDEMO.zip. Nie wszystkie są potrzebne, ale nie ma to większego znaczenia, tak jest łatwiej...

Dodajemy referencję do biblioteki TGSoft.API.dll, która zostanie wykorzystana do połączenia ze zdalnym serwerem Sz@rk.

Bibliotekę odszukujemy w zakładce Browse w katalogu, do którego rozpakowaliśmy nasz ZIP

Projekt jest skonfigurowany i gotowy do rozbudowy za pomocą komponentów oraz własnego kodu C#, który zostanie opisany w kolejnym artykule.

Pełny kod źródłowy tego przykładu można pobrać pod adresem: http://programy.tgsoft.pl/dev/SzarkClient1.zip

natomiast skompilowany program EXE tu: http://programy.tgsoft.pl/dev/SzarkClient1.exe

Wersję skompilowaną należy uruchamiać z katalogu do którego rozpakowaliśmy pliki Systemu Sz@rk, gdyż program musi mieć dostęp do wszystkich bibliotek dll.

Należy podkreślić, że napisany program łączy się ze zdalnym serwerem i pobiera dane kontrahenta, które możemy zmienić, a następnie zapisać do bazy. Efekty zmian można natychmiast obejrzeć np. programem me_client.exe (Magazyn Express). Oczywiście można też zmienić kontrahenta w programie Magazynowym, a zmiany odczytać w naszym programie testowym.

Proszę zwrócić uwagę na niewielką ilość kodu, który należało napisać, by osiągnąć sporą funkcjonalność programu, który dodatkowo jest klientem zdalnego serwera aplikacji.

Informacje na temat plików i bibliotek DEMO w artykule:

System Sz@rk w wersji DEMO On-line