Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Faktura 1! – FAQ cz.1

2010-05-13

W części 1 przedstawimy kilka odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania z obsługi bezpłatnego programu do fakturowania.

Chciałem przejść z Faktura 1! na Faktura 1!Plus, wszystko sobie wprowadziłem ręcznie kontrahentów, grupy, itp, wprowadziłem i zapisałem pierwszą fakturę ale nie uzupełniłem kodu literowego (dodatek do numeru faktury w Parametrach systemu). Teraz w żaden sposób nie mogę usunąć tej faktury, poprawić błędnego numeru też się nie da.

Nie ma potrzeby wprowadzania kontrahentów ani innych danych w celu przejścia do wyższej wersji Faktura 1! Plus. Wystarczy skopiować cały folder z danymi programu Faktura 1!. Należy zainstalować program i skopiować dane z folderu C:\TGSoft\FS\Firma1\R2010\DBF do folderu: C:\TGSoft\FU\Firma1\R2010\DBF

Czy można i ewentualnie jak wprowadzać faktury zakupowe???

Faktury zakupowe w pełnym tego słowa znaczeniu czyli dokument zakupu z przyjęciem pozycji (kartotek towarowych) do magazynu oraz prowadzenie Rejestru Zakupów VAT mamy w programie Magazyn Express. W programie Faktura 1! w ogóle nie ma magazynu, zatem nie ma też zakupów. Być może pytający miał na myśli zarejestrowanie zobowiązania wobec dostawcy w celu kontroli własnych płatności. To jest możliwe w programie Faktura 1! Plus. Pomimo, że program nie posiada rejestrów zakupu, to możemy zarejestrować zobowiązania wprost do kartoteki kontrahenta.

Z okna Kontrahenci otwieramy kartotekę rozrachunkową (F7) i wprowadzamy nasze zobowiązanie zaznaczając stronę „Ma”.

Tak wprowadzony zapis trafia nam do rozrachunków i może być raportowany w opcjach: Wydruki/Rozrachunki zapisy – analizy oraz Wydruki/Rozrachunki – wydruki wg projektów.

Oczywiście mamy możliwość rozliczenia takiego zapisu po zarejestrowaniu wypłaty gotówkowej lub przelewu odpowiednio za pomocą Raportu Kasowego lub Raportu Bankowego:

Gdzie w programie można zrobić opis z szerszym opisem usług jakie wykonano?

Taka możliwość jest tylko w naszym płatnym programie Sz@rk. Usługa (pozycja faktury) może mieć duży opis definiowany (zmieniany) podczas rejestrowania faktury:

Taki szeroki opis pozycji drukowany jest w całości w wierszu faktury. Jeżeli jest kilka wierszy o różnej ilości danych, to szerokość wiersza faktury jest automatycznie dostosowywana:

Można edytować zapisaną fakturę , w rejestrze sprzedaży jest ikonka funkcje i tam można coś pozmieniać , ale mam kłopot po zmianie sposobu płatności z gotówki na przelew , wszystko ładnie się pozmieniało ale drukując zmienioną fakturę są zmiany że przelew , ile dni, tylko w podsumowaniu zostaje że zapłacono gotówką , może ktoś wie jak sobie z tym poradzić ?

Z okna Rejestry Sprzedaży podświetlamy fakturę, wybieramy Funkcje/Poprawa dokumentu w tym szczegółów. Jeżeli chcemy zmienić tylko sposób zapłaty (sam nagłówek) to od razu przycisk <Zapisz>

Jeżeli prowadzimy rozrachunki z kontrahentami w programie, to należy pamiętać aby wykonać opcję korekty sald w rozrachunkach i anulować zapis gotówkowy w kasie!

Program fajny, nistety nie wybacza błędów. Zapisałeś fakturę, możesz zapomnieć o jej wykasowaniu, czy poprawieniu daty.

Pytanie podobne do poprzedniego. Zapisaną fakturę możemy poprawiać na wiele sposobów lub w całości anulować. Anulowana niestety zostaje w bazie danych z zajętym numerem, którego nie można ponownie wykorzystać. Całkowite kasowanie z możliwością ponownego użycia numeru faktury można wykonywać tylko w płatnej wersji Sz@rk.