Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Sz@rk Biznes – interfejs użytkownika

2012-11-05

Interfejs programu Sz@rk Biznes zdecydowanie różni się od pozostałych modułów systemu Sz@rk.

Minęło sporo lat, zmieniają się narzędzia i systemy operacyjne, zmieniają się przyzwyczajenia użytkowników i technologie. Przez cały ten czas nasze programy budowane były wg podobnej koncepcji aplikacji typu MDI.

Nowy system pomimo że korzysta z innego modelu, to nadal posiada wygodny i użyteczny interfejs, a praca będzie równie szybka i przyjemna jak w starszych programach. Główne okno programu korzysta z rozpowszechnionego modelu wzorowanego na programie MS Outlook, w którym podstawowa nawigacja znajduje się w lewym panelu podzielonym na sekcje. Drugim nowym elementem jest pasek Menu (Ribbon), który po raz pierwszy został zastosowany w MS Office 2007.

Jeśli chodzi o Ribbon, to wprowadziliśmy lekką zmianę w jego zastosowaniu. Domyślnie pasek jest zminimalizowany i wygląda jak tradycyjne MENU programu, widzimy tylko napisy głównych sekcji. Choć możemy „na stałe” pasek rozwinąć, to zalecamy pracę z paskiem zminimalizowanym.

Napisy „Korespondencja”, „Magazyn”, „PKPiR”… wyglądają jak standardowe MENU. Poniżej zwiniętego paska otwarte okno z własnymi przyciskami i opisami poszczególnych opcji, tak jak w naszych starszych programach.

Standardowo każde otwarte okno powinno dodawać swoje opcje do paska Ribbon, ale wtedy ten zawsze musi być rozwinięty. Pasek Ribbon zabiera niepotrzebnie dużo miejsca, co przy naszych aplikacjach z bogatym zasobem opcji byłoby nadmiarowe i nieużyteczne, zwłaszcza na mniejszych wyświetlaczach komputerów przenośnych. Dlatego nasza aplikacja powinna pracować z paskiem zamkniętym.

Widok z paskiem rozwiniętym.

Praca z paskiem zamkniętym jest podobna do tradycyjnego menu, po kliknięciu w sekcje pasek się rozwija, wskazujemy (klikamy) wybraną opcję, po czym program otwiera wskazane okno, a pasek z opcjami automatycznie się zamyka, zwalniając zajmowaną przestrzeń ekranu.

Po co nam Ribbon? Dzięki niemu mogliśmy zastosować większe przyciski i ikony z bogatszym opisem, co wpływa pozytywnie na przejrzystość i użyteczność programu. Do dalszej pracy pasek jest jednak zbędny i nie będziemy nim przytłaczać Waszej uwagi.

Zmieniliśmy również typowe zachowanie aplikacji modelu Outlook, w której pracujemy tylko z jednym oknem. W wielu przypadkach jest to wystarczające, zwłaszcza że wprowadziliśmy przycisk do szybkiego powrotu do poprzedniego okna:

Opcja dostępna również z klawiatury (Shift+Back)

Należy tutaj zaznaczyć, że po powrocie do poprzedniego okna, program pamięta wszystkie ustawienia z poprzedniej „wizyty”, łącznie z bieżącym położeniem w otwartej liście danych.

Co zrobić gdy potrzebujemy wykonać analizę porównawczą z różnych opcji, np. pomiędzy Rejestrem faktur oraz Rejestrem Sprzedaży PKPiR lub pomiędzy dwoma różnymi okresami tego samego raportu?

W tym celu za pomocą Menu kontekstowego tabeli (prawy przycisk myszki) wybieramy opcję „Otwórz widok w nowym oknie

Na tle głównego okna Sz@rk Biznes widzimy nowe okno z listą faktur z innego okresu rozliczeniowego.

Nowe okno zostaje automatycznie dodane do paska Windows z własną ikoną i własnym opisem. Takich (różnych) okien możemy otworzyć wiele i przełączać się pomiędzy nimi przyciskami (ikonami) na pasku Windows lub klawiszami (Alt+Tab)

Dodatkowo program umożliwia pełną nawigację za pomocą lewego paska menu (wg stylu Outlook), którego grupy zsynchronizowane są z zakładkami górnego Menu (Ribbon)

Widok z rozwiniętym nawigatorem

Widok ze zwiniętym nawigatorem

Widok z ukrytym nawigatorem

Nawigator można ukryć lub włączyć za pomocą opcji Menu/Narzędzia/Nawigator

W zakładce narzędzia dostępne są różne skórki programu, dzięki czemu program może całkowicie zmieniać swoje „oblicze” przy pomocy jednego kliknięcia.

Lista dostępnych skórek

Poniżej kilka przykładów po zmianie skórki.

Widok „Metropolis”

Widok „Office 2007 Green”

Widok „Caramel”

Program zapamięta wszystkie zmiany ustawień i podczas kolejnego uruchomienia będzie wyglądał tak samo (łącznie z położeniem i rozmiarem głównego okna).

Zapoznaj się z poprzednimi dokumentami na temat Sz@rk Biznes, idealnego programu do prowadzenia małej firmy.

I pamiętaj! Otrzymasz wielostanowiskową licencję na wszystkie stanowiska (komputery) w Twojej Firmie.